Päevakajaline

PRESSITEADE. 30 aastat Berliini müüri langemisest - kas ainult ajalugu?

Selle nädala lõpus tähistatakse Tallinnas 30 aasta möödumist Berliini müüri langemisest, mis murdis 1989. aasta hilissügisel raudse eesriide ja taasühendas omavahel Ida- ning Lääne-Euroopa.

Konrad Adenaueri Fondi Eesti esindus, Eesti Mälu Instituut ja Avatud Eesti Fond kutsuvad 8. ja 9. novembril mäletama ning kaasa mõtlema, millised on selle murrangulise sündmuse õppetunnid tänases päevas. Kahepäevane konverents toob Tallinnasse mitmekesise esinejateringi, kelle seas on ajaloolasi, ühiskonnateadlasi ja vabakondlasi nii Eestist, Saksamaalt, Poolast, Belgiast kui USA-st. Esimesel päeval, 8. novembril toimuvad arutelud analüüsivad tollaste sündmuste päevakajalisust, tõmmates paralleele minevikuga. Küsime, kuidas vähendada vastandumist praeguses maailmas, seista demokraatlike väärtuste eest ning langetada mõistlikke otsuseid tehnoloogilise võidujooksu tingimustes?

“Selle üritusega soovime meenutada üht olulist sündmust Saksamaa ajaloost ja arutleda, mida meil on ühist Eesti ning teiste Balti riikidega, mõtestades Eesti ja Saksamaa ainulaadset suhet,” märkis Konrad Adenaueri Fondi Balti riikide esinduse juht Elisabeth Bauer.

Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juht Sergei Metlev lisas, et 1989. aastal selgus lõplikult, et vägivaldsele kommunistlikule ideoloogiale rajatud režiimid on majanduslikult elujõuetud ning moraalselt läbikukkunud. “Berliini müüri langemine ja Balti kett on sündmused, mille tegid võimalikuks julged vabaduseusku kodanikud, kelle innustavat panust peab senisest rohkem uurima ning jäädvustama. Konverents aitab nende sündmuste tegelikku ajaloolist mastaapi mõista ning analüüsida 30 aasta jooksul saavutatut," märkis Metlev.

Konverentsi teine päev ehk 9. november toimub Avatud Eesti Fondi iga-aastase tippsündmuse ehk Avatud Ühiskonna Foorumi nime all. Numbrilt juba 23. foorum toob meieni president Toomas Hendrik Ilvese ning USA Yale’i ülikooli professori, Venemaa ja Ida-Euroopa suhete ühe parima tundja Timothy Snyderi arutelu. Ilves ja Snyder filosofeerivad tänase maailmakorra, inimeste ja ühiskondade vaheliste müüride ehitamise ja langetamise üle. Nende arutelu juhib Avatud Ühiskonna Fondide võrgustiku Euroopa Poliitika Instituudi direktor Heather Grabbe.

Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam ütles, et Berliini müüri langemine on kogu kodanikuühiskonnale üks märgilisemaid sündmusi 20. sajandi ajaloos. “Meie tänavune peaesineja Timothy Snyder on tähelepanu juhtinud ühiskondlikele muutustele, mis lõhestasid Euroopa II maailmasõja käigus kõigest lühikese ajaperioodi jooksul ja mille üheks sümboliks sai ka hiljem püstitatud Berliini müür. Snyder on öelnud, et ajalugu võiks käsitleda hoiatusena. Foorumil kõrvutame tollaseid sündmusi tänastega ning arutleme inimeste vajaduse, aga ka vastutuse üle toimuvas kaasa rääkida,” lausus Hellam.  

Timothy Snyder on Maarjamaa risti III klassi teenetemärgi kavaler. Eesti keeles on temalt ilmunud teosed “Punane prints” (2015), “Veremaad”(2016), “Must muld” (2017; kõik kirjastus “Varrak”). 

NB! Konverents on kutsetega, kuid kõigile huvilistele vaadatav nii otseülekandes kui tagantjärele Postimehe ning Eesti Rahvusringhäälingu portaalides. Ülekannet saab jälgida nii eesti- kui ingliskeelsena. Pressiteate manusest leiate esinejate lühikesed elulookirjeldused. 

Korraldajad tänavad Riigikantseleid, USA saatkonda Eestis ja Eesti ettevõtjaid toetuse eest.

Lisainfo:
Sergei Metlev, Eesti Mälu Instsergei.metlev@mnemosyne.ee  +372 5335 9639
Sveta Pääru, Konrad Adenauer Stiftung, sveta.paaru@kas.de  +372 528 1351  
Mari Roonemaa, Avatud Eesti Fond, mari@oef.org.ee  +372 5645 4598