Päevakajaline

Pressiteade: Kirjanike Majas esineb täna legendaarne vene kirjanik Vladimir Voinovitš

Täna kell 18 vestleb Kirjanike Maja musta laega saalis vene kirjanduse elava klassiku ja endise dissidendi Vladimir Voinovitšiga kultuuri- ja ajaloolane David Vseviov.

Peatselt oma 85. sünnipäeva tähistav serbia ja juudi juurtega Vladimir Voinovitš (1932) on kirjutanud nii romaane, jutte, jutustusi kui ka laulusõnu. Eesti keeles on ilmunud tema raamatud "Sõdur Ivan Tšonkini elu ja ebatavalised seiklused", „Meie elame siin“, „Tahan olla aus“, „Karvamüts“ ja „Moskva 2042“.
Kirjastus Tänapäev pakub kohapeal võimalust osta Voinovitši tuntuima teose, satiirilise triloogia "Sõdur Ivan Tšonkini elu ja ebatavalised seiklused" kõiki osasid. Teost, mille kirjutamist Voinovitš alustas juba 1963. aastal, on sageli nimetatud ka vene Švejkiks. Kuna Voinovitš sai avaldamiskeelu, ilmus selle üks osa esimest korda 1969 Frankfurtis ja terve raamat 1975 Pariisis, Nõukogude Liidus levis tekst samizdati väljaandena. 1974. aastal visati Voinovitš NSVL Kirjanike Liidust välja ning 1980. aastal emigreerus ta Saksamaale. Pärast raudse eesriide kukkumist kolis Voinovitš tagasi Moskvasse. 
"Vladimir Voinovitš kirjeldab oma ilukirjanduslikus loomingus humoorikalt totalitarismi ja nõukogude korra absurdsust, mille peegeldust ja liiteid näeme selgelt ka tänapäeva Venemaal. Kirjaniku ühiskonnakriitilised seisukohad on teinud temast hinnatud külalise sõltumatutes meediakanalites. On privileeg kuulda Voinovitši-sugust erudiiti arutlemas kirjanduse ja Venemaa arengute teemadel," ütles Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Seekord kajab Avatud Eesti Fondi vestlussari Venemaa Hääled koostöös Eesti Kirjanike Liidu (www.ekl.ee), kirjandusfestivali HeadRead (www.headread.ee) ja kirjastusega Tänapäev. 
Vestlus toimub vene keeles, eestikeelse sünkroontõlkega. Üritus on tasuta. 

“Venemaa hääled” on Avatud Eesti Fondi arutelusari, mis lahkab ühiskondlikku ja poliitilist olukorda Venemaal tuntud Vene mõtlejate, ühiskonnategelaste ja inimõiguslaste käsitluses. Arutelude eesmärk on tutvustada erinevaid vaateid Venemaa tegelikkusele ja luua kõlapinda ka arvamustele, mis Venemaa ametlikes infokanalites kajastamist ei leia. Sarja raames on Eestis esinenud nt Ljudmilla Aleksejeva, Valeria Novodvorskaja, Lev Ponomarjov, Viktor Šenderovitš, Leonid Parfjonov, Lev Rubinštein, Artemi Troitski, Jevgenia Tširikova, Maša Gessen, Dmitri Oreškin, Ekaterina Šulman, Žanna Nemtsova, Jevgenia Albats, Aider Muždabajev, Askold Kurov jpt.

Lisainfo:
Jete Aljasmäe
jete@oef.org.ee 
6155700
Meediapäringud:
Mari Roonemaa
mari@oef.org.ee
+37256454598