Päevakajaline

Pressiteade: Valimistele keskenduval XXVII Avatud Ühiskonna Foorumil toimub Euroopa Parlamendi valimisdebatt ning arutletakse, kuidas kodanikuühiskond saab valimisi mõjutada 

Täna, 26. aprillil kell 13-17 Nordic Hotel Forumis toimuval XXVII Avatud Ühiskonna Foorumil “Kodanikuühiskonna mõju valimisprotsessidele ja Euroopa Parlamendi kandidaatide valimisdebatt”

küsitakse, kuidas kaasata kodanikke aktiivselt demokraatlikesse protsessidesse ning kuidas soodustada nende osalemist demokraatliku avaliku ruumi kujundamisel.

Foorumi avab Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam, videotervituse teeb Dubravka Šuica, Euroopa Komisjoni asepresident demokraatia ja demograafia valdkonnas ja kohapeal peab avakõne Marius Dirdal, Norra suursaadik Eestis. 

Foorumi esimeses osas jagavad Eesti, Poola ja Slovakkia eksperdid teadmisi ja tööriistu kodanikuühiskonna mobiliseerimise mõjust oma koduriigi hiljutistel valimistel ning jagavad meetodeid tõhusaks võitluseks propagandaga. Arutelus astuvad üles Tarmo Jüristo, kolumnist ja Sihtasutus Liberaalne Kodanik asutaja ja eestvedaja, Eesti; Ewa Kulik-Bielińska, Stefan Batory Fondi direktor, Poola; Fedor Blaščák, Slovakkia Avatud Ühiskonna Fondi direktor. Vestlust juhib Bart Cosijn, moderaator ja koolitaja, Eesti Dialoogi Akadeemia asutaja. 

Foorumi teises osas toimub Euroopa Parlamendi kandidaatide valimisdebatt “Eesti 20 aastat Euroopa Liidus: kas sellist Euroopat me tahtsimegi?”, mis pakub võimalust astuda konstruktiivsesse dialoogi kodanikuühiskonna ja demokraatia jaoks oluliste küsimuste üle. Debatis astuvad üles Marina Kaljurand (Sotsiaaldemokraatlik Erakond), Erki Savisaar (Keskerakond), Yoko Alender (Reformierakond), Arvo Aller (Eesti Konservatiivne Rahvaerakond), Hendrik Johannes Terras (Eesti 200) ja Jüri Ratas (Isamaa). Debatti juhib Speaksmart´i moderaator ja koolitaja Margo Loor. 

Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellami sõnul oleme tänapäeva maailmas tunnistajaks murettekitavale demokraatia langusele ja populismi tõusule. “Samas on julgustavaid näiteid nagu 2023. aasta parlamendivalimised Poolas, mis tõestasid, et kodanikuühiskonna koostöö ja poliitilise mobilisatsiooni abil saab autoritaarsetele tendentsidele vastu seista. Neid kogemusi saab kasutada nii 2024. aasta Euroopa Parlamendi kui teistel valimistel“, lisas Hellam. 

Foorumi töökeeleks on inglise keel, Euroopa Parlamendi valimisdebatt toimub eesti keeles. 

Üritusel on olemas tõlge inglise ja eesti keelde. 

Foorumi otseülekannet saab vaadata aadressil www.oef.org.ee

Ürituse programm on leitav siit: https://oef.org.ee/teoksil/avatud-uhiskonna-foorumid/2024-xxvii-avatud-uehiskonna-foorum

Lisainfo: Jete Aljasmäe, jete@oef.org.ee tel +372 56849979