Tallinnas esilinastub tuntud vene opositsionääri Vladimir Kara-Murza dokfilm
Vladimir Kara-Murza on Vene demokraatliku kodanikuliikumise Avatud Venemaa (Open Russia) aseesimees. Kara-Murza oli oma filmis portreteeritava Boriss Nemtsovi pikaajaline kolleeg ja nõunik ning juhib praegu ka temanimelist fondi. Varem on Kara-Murza on olnud Vene opositsioonimeelseid jõude koondava Rahva Vabaduse Partei (PARNAS) asejuht ning endine Riigiduuma kandidaat. Ta on andnud tunnistusi Venemaa tegevuse kohta nii Euroopas kui USA Kongressis. Just tema tunnistus mängis 2012. aastal võtmerolli nn Magnitski seaduse vastuvõtmisel, mille tulemusena kanti USA ja Euroopa Liidu musta nimekirja inimõigusi rikkunud vene ametiisikud.
Ta teeb pidevat kaastööd paljudele ajakirjandusväljaannetele nagu Washington Post, Wall Street Journal jpt. Kara-Murza on raamatu “Reformid või revolutsioon” (Moskva, 2011) autor ning kaasautoriks teostele “Venemaa valikud: Riigiduuma valimised ja edasi” (London, 2003); “Vene liberalism: Ideed ja inimesed” (Moskva, 2007) ning “Miks Euroopa vajab Magnitski seadust?” (London, 2013). Ajakirjanikuna on Kara-Murza töötanud mitmetes Vene meediakanalites, nende seas ka raadiojaamas Ehho Moskvõ ning ajalehes Kommersant. Ta on kahe filmi režissöör: “Nad valisid vabaduse” (2005) räägib Nõukogude Liidu dissidentidest ning “Nemtsov” (2016) Boriss Nemtsovi elust ja tegevusest. Kara-Murza on kaks korda – mais 2015 ja veebruaris 2017 – elanud üle mürgitamiskatsed Moskvas. Ainet ei õnnestunud toksikoloogidel tuvastada, kuid kolleegide arvates olid Kara-Murza koomaseisundisse viinud mõrvakatsed poliitiliselt motiveeritud. Vladimir Kara-Murzal on Cambridge’i ülikooli Trinity College’ist magistrikraad ajaloos. Ta on abielus, kolme lapse isa.
NB! Film "Nemtsov" on venekeelne, inglisekeelsete subtiitritega. Vestlus Vladimir Kara-Murza ja Neeme Raua vahel toimub inglise keeles. Üritus on kõigile huvilistele avatud, kestab orienteeruvalt 2-2,5 h ja on TASUTA.
“Venemaa hääled” on Avatud Eesti Fondi arutelusari, mis lahkab ühiskondlikku ja poliitilist olukorda Venemaal tuntud Vene mõtlejate, ühiskonnategelaste ja inimõiguslaste käsitluses. Arutelude eesmärk on tutvustada erinevaid vaateid Venemaa tegelikkusele ja luua kõlapinda ka arvamustele, mis Venemaa ametlikes infokanalites kajastamist ei leia. Sarja raames on Eestis esinenud nt Ljudmilla Aleksejeva, Valeria Novodvorskaja, Lev Ponomarjov, Viktor Šenderovitš, Leonid Parfjonov, Lev Rubinštein, Artemi Troitski, Jevgenia Tširikova, Maša Gessen, Dmitri Oreškin, Ekaterina Šulman, Žanna Nemtsova, Jevgenia Albats, Aider Muždabajev, Askold Kurov, Vladimir Voinovitš jpt.
Lisainfo:
Jete Aljasmäe
615 5700
jete@oef.org.ee
Meediapäringud:
Mari Roonemaa
mari@oef.org.ee
56454598