Tallinnas toimub diskussioon inimõiguste rikkumisest Liibüas
Diskussioonist võtavad osa Eesti välispoliitika instituudi analüütik Ahto Lobjakas, Eesti Inimõiguste Keskuse juhatuse liige Kari Käsper ja Riigikogu liige Silver Meikar. Üritus on avatud kõigile.
„Liibüas toimuvat ei ole Eestis piisavalt arutatud, eriti aspekte, mis puudutavad sõjalise jõu kasutamise põhjuseid. Soovides elada maailmas, kus kehtivad universaalsed inimõigused, on rahvusvahelisel kogukonnal kohustus eriti raskete inimõiguste rikkumiste ära hoidmiseks sekkuda. Erinevalt näiteks Iraagi ründamisest, on seekord olemas nii ÜRO julgeolekunõukogu heakskiit kui ka selged tõendid rahumeelsete protestijate ründamise kohta“, kommenteeris Inimõiguste Keskuse juhatuse liige Kari Käsper.
„Diskussioon Liibüa ja laiemalt Lähis-Ida teemadel on Eestis siiamaani üsna tagasihoidlik. Kahetsusväärselt vähe pööratakse tähelepanu inimõiguste massilistele rikkumistele näiteks Gaddafi režiimi poolt, kes põhimõtteliselt sõidab tsiviilelanikest tankidega üle. Meie rahvas teab liigagi hästi, mida tähendab õigusriigi puudumine ja inimestesse kui objektidesse suhtumine. Järelikult peame rohkem hoolima inimõgustest ka välisriikides ning analüüsima Liibüa taolisi konflikte mitte ainult majandus-sõjalisest vaatevinklist, vaid ka inimõiguste perspektiivist“, ütles projekti kommunikatsioonijuht Sergei Metlev.
Diskussioonile eelneb Rahvusvahelise Kriminaalkohtu simulatsiooni kaasuse kohtuotsuse väljakuulutamine, mis on seotud inimõiguste rikkumistega Jugoslaavias. Sellega kulmineerub neljapäevane inimõiguste-teemaline harjutuskohtu protsess, mis toimus nädala vältel alates 21. märtsist Nelijärvel. Simulatsioonil osaleb 45 noort eesti ja vene õppekeeltega koolidest kõikjalt Eestist.
Projekti korraldavad sihtasutus Unitas ja noorteühing Avatud Vabariik. SA Unitas asutati 2008. aastal eesmärgiga lepitada totalitarismi tõttu lõhestunud ühiskondi. Avatud Vabariik on poliitiliselt vaba noorteorganisatsioon, mis ühendab üle 1000 inimese. Avatud Vabariigi missiooniks on haridussüsteemi edendamine, vabatahtliku noorsootöö arendamine ja noorte kaasamine poliitilise- ja ühiskonnaellu aktiivsete otsustajatena.
Simulatsioon toetub Saksa-Poola taustaga Kreisau sihtasutuse välja töötatud metoodikale "Model International Criminal Court" (MICC). Projekti toetavad: Riigikohus, Euroopa Noored Eesti büroo, Tallinna Spordi- ja Noorsooamet, Avatud Eesti Fond, Konrad Adenaueri Fond ja Kreisau-Initiative. Käesolev projekt on ellu viidud Euroopa Ühenduse Programmi Euroopa Noored toetuse abil. Selle projekti sisu ei pruugi tingimata kajastada Euroopa Ühenduse või Euroopa Noored Eesti büroo seisukohti ega hõlma nendepoolset vastutust.
Lisainfo:
Sergei Metlev, projekti kommunikatsioonijuht
Tel: 53359639
e-mail: sergei@or.ee
Uve Poom, SA Unitas
Tel: 5017424
e-mail: uve.poom@unitasfoundation.org