Avatud Eesti Fond

Täna toimuvad neljandat korda Annetamistalgud

29.11.2022

Täna, 29. novembril toimuvad juba neljandat korda Annetamistalgud, mil heategevusorganisatsioonid ja vabaühendused üle Eesti kutsuvad üles erinevaid ühiskondlikult olulisi algatusi annetustega toetama. Talgud on sündinud rahvusvahelise heategevusliikumise Giving Tuesday eeskujul, mis toimub rohkem kui 75 riigis üle maailma. Eestis korraldavad Annetamistalgusid Vabaühenduste Liit kootöös maakondlike arenduskeskustega. 

Miks üldse on oluline annetada ja milline on eestlaste annetamiskultuur? Vabaühenduste Liidu juhataja Kai Klandorf toob ERR-i artiklis välja, et kodanikuühiskond on elujõuline ja tugev siis, kui leidub aktiivseid ja teadlikke inimesi, kes kasutavaid erinevaid ühiskonnaelus osalemise võimalusi ja kanaleid ehk lisaks näiteks vabatahtlikus tegevuses osalemise ja kogukonnaelus kaasa rääkimise ka annetavad. Annetamiskultuuri edendamine ei ole vajalik mitte ainult vabaühenduste võimekuse toetamiseks ja erinevate ühiskondlike valupunktide leevendamiseks, vaid terve ühiskonna sidususe ja heaolu tõstmiseks. Oma annetusega kuhugi panustamine seob meid selle valdkonnaga, on oluline osa ühiskondlikust aktiivsusest ja aitab kaasa kodanikuühiskonna ja demokraatia toimimisele.  

Eestlaste annetamiskultuur on Klandorfi sõnul viimastel aastatel näidanud selgeid paranemismärke: 2021. aastal ulatus Eesti vabaühenduste deklareeritud annetuste summa 55 miljoni euroni - näiteks viis aastat tagasi oli see summa 18 miljoni euro võrra väiksem. Eesti annetajate seas on naisi kaks korda rohkem kui mehi ning annetajaid leiab rohkem nooremate seas, kuid annetamine on tõusuteel soost ja vanusest hoolimata. Positiivsetele arengutele vaatamata on meie annetamiskultuuris siiski veel arenguruumi: Eestis on iga püsiva annetaja kohta peaaegu kolm inimest, kes seda ei tee ning keskmise annetaja panus heategevusse on kuus umbes sama palju, kui kulub tassile heale kohvile.

Avatud Eesti Fond kutsub üles sel aastal talgutel annetama AEF-i oluliste tegevuste toetamiseks. Oleme tänulikud, kui saate õla alla panna:

  • Tegevustoetuseks, kui meie mission, väärtused ja ettevõtmised teile tervikuna korda lähevad;
  • Avatud Ühiskonna Foorumi korraldamiseks ehk meie aruteluruumi mitmekesistamiseks. Foorum on enam kui 25 aastat toonud kokku mõtlejaid Eestist ja mujalt maailmast, et arutleda elulistel teemadel, mis seotud avatud ühiskonna, demokraatia ja avaliku poliitikaga. Meie foorumid on suunatud kõigile, kes hoolivad Eesti ja maailma käekäigust ning on huvitatud vahetust kontaktist - usume, et kohtumised päriselus on mõjusamad ja mälestusväärsemad kui virtuaalsed. Meie foorumid on alati olnud avatud kõigile huvilistele ja töötame juba praegu aktiivselt selle nimel, et saaksime teieni tuua tipptasemel esineja(d) ka 2023. aastal. Vaata ja loe varem toimunud foorumite kohta meie kodulehelt: https://oef.org.ee/teoksil/sotsiaalne-sidusus/avatud-uhiskonna-foorumid;
  • Ukraina toetuseks - aitame vägivaldselt Venemaale deporteeritud Ukraina sõjapõgenike evakueerimist Eestisse ja teistesse Euroopa Liidu riikidesse; toetame Ukraina põgenike varjupaikade tegevust Eestis Narvas, Gruusias, Armeenias ja Türgis; aitame soetada varjupaikadele toidupakke ja ravimeid ja korraldame kiirabiautode ostu Ukrainale.

Loe, kuidas täpsemalt meie tegevustele õlg alla panna AEF-i kodulehelt: https://oef.org.ee/anneta 

Aitäh, et hoolid!

Suured tänud kõigile, kes meid on sel aastal  toetanud. Aitäh, Amalfi AS (Heldur Meerits), Lindermann, Birnbaum & Kasela OÜ (Indrek Kasela), Bauroc AS (Ivar Paplavskis), Aku Sorainen ja Rainer Sternfeld!

 

 

Avatud Eesti Fond (AEF) on heategevuslik valitsusväline sihtasutus, mis arendab avatud ühiskonda Eestis ja mujal.