Päevakajaline

Transnistrias muutusteta: tunnustamata riik ja selle olematu tulevikuvisioon

Eile õhtul esilinastus Kinos Artis Transnistria-teemaline dokumentaalfilm “Fortress”. Filmile järgnenud vestlusõhtul võrreldi selles riigis elamist vangistusega, mida iseloomustab tulevikuvisiooni puudumine.

"Kas vangil on väljavaated või tulevikuvisioone?" küsis kohalik jurist Stepan Popovski ning lisas, et kui jutt käib riigist, kus ei ole sõnavabadust ning kodanikelt on võetud igasugused põhiõigused, siis ei ole võimalik rääkida ka kodanike tulevikuvisioonidest.

Transnistriat iseloomustades on tegu rahvusvaheliselt tunnustamata riigiga, mis Moldova seisukohast on üks nende riigi juurde kuuluvatest regioonidest. Suuremalt jaolt püsib Transnistria tänu Venemaa huvidele - viimane küll iseseisva riigina koos ülejäänud maailmaga Transnistriat ei tunnusta, kuid toetab selle eraldatust Moldovast.

Eelmine Transnistria president oli võimul 21 aastat ning ka uue presidendi ajal on igasugune opositsiooniline tegevus karistatav. Samal ajal kui Moldova Euroopa Liiduga paar nädalat tagasi assotsiatsiooni- ja vabakaubandusleppe parafeeris, asub selle külje all riik, kus viimased 20 aastat on räägitud sellest, et Euroopa on vaenulik ning kõik selle pooldajad välisagendid.

Transnistria elanik Denis Marchkov tõdes, et igapäevatasandil riigis küll konflikti ei ole, kuid valitseb minnalaskmismeeleolu. Popovski meelest on jäänud peamine, kodanike inimõigused, täiesti tahaplaanile.

Dokumentaalfilmi "Fortress" esilinastus ja Transnistria-teemaline vestlusõhtu toimus Avatud Eesti Fondi eestvedamisel Inimõiguste nädala programmi raames.

Lisainfo: www.oef.org.ee/transnistria