Päevakajaline

Ümarlaud olukorrast Birmas

Avatud Eesti Fond, Arengukoostöö Ümarlaud ja Eesti Euroopa Liikumine kutsuvad osalema!

7. veebruaril kell 16:00 Avatud Eesti Fondi saalis, Estonia pst. 5a, Tallinn

Ümarlaual esinevad:
Jared Genser, Washingtonis tegutseva organisatsiooni Freedom Now jurist, kes esindab koduarestis viibivat Birma demokraatliku opositsiooni juhti Aung San Suu Kyid
Nyo Ohn Myint ja Zaw Tun, Birma rahvusliku nõukogu liikmed ja Birma demokraatliku opositsiooni aktivistid
Mark Farmaner, Londonis paikneva Birma vabaduse ja demokraatia eest võitleva ühenduse meediajuht

Ümarlauda modereerib Liisa Past, Eesti Päevalehe arvamustoimetaja

Lisatud on esinejate elulood ja faktileht Birma kohta.

Ürituse töökeeleks on inglise keel. Ümarlaua lõppedes pakutakse suupisteid.

Palume oma osalemisest anda teada kelly@oef.org.ee või 6313791

Lisainfo:
Mall Hellam
Avatud Eesti Fond
mall@oef.org.ee  
www.oef.org.ee  
tel. 6313791

Anu Eslas
Arengukoostöö Ümarlaud
anu@terveilm.net  
www.terveilm.net  
tel. 56668297

Arvo Anton
Eesti Euroopa Liikumine
arvo@euroopaliikumine.ee  
www.euroopaliikumine.ee  
tel. 6419678


Taustainfoks:
Birma on riik Kagu-Aasias ja piirneb Bangladeshi, Hiina Rahvavabariigi, Laose, Tai ning India ookeaniga. Tegu on ühe vaeseima riigiga maailmas.

Paljudes Euroopa keeltes kasutatakse riigi nimena ka Myanmari, mille palus muuta riigi praegune juhtkond. ÜRO on nimemuutust tunnustanud. Riigi demokraatlik opositsioon kasutab siiski endiselt nime Birma. Riigi tänast korda taunivad inimesed ja organisatsioonid seostavad nime Myanmar toetusega praegusele režiimile.

Alates 1990. aastast on Birmat valitsev sõjaväeline hunta keeldunud tunnustamast valmistulemusi, mille kohaselt sai Rahvusliku Demokraatia Liiga enam kui 80% parlamendikohtadest. Valimised kuulutati kehtetuks. Üliõpilaste rahumeelsed meeleavaldused suruti veriselt maha.

Viimase 17 aasta jooksul on riiki juhtivad kindralid süstemaatiliselt rõhunud oma riigi rahvast ja sooritanud oma võimu säilitamise eesmärgil hulgaliselt julmi kuritegusid.

Riiki valitsev hunta on hävitanud enam kui 3000 küla, sundinud inimesi massiliselt ümber asuma, toetanud etniliste vähemuste süstemaatilist hävitamist, rakendanud sunnitööd ja värvanud enam kui 70 000 lapssõdurit.

Katsed tegeleda Birma probleemiga ÜRO tasandil on läbi kukkunud. ÜRO Peaassamblee on vastu võtnud 29 resolutsiooni ja endine inimõiguste komisjon on tungivalt rõhutanud vajadust muutuste järele, kuid kõiki neid avaldusi on ignoreeritud. Hiljuti lükkas ÜRO Julgeolekunõukogu tagasi resolutsiooni, mis nõudis Birmas riiklikku lepitust. Vajalik häälteenamus resolutsiooni vastuvõtmiseks oli olemas, kuid Hiina ja Venemaa, kes varustavad sõjaväelist huntat relvadega, kasutasid oma vetoõigust.

Euroopa Liidu ühine seisukoht on olnud tagasihoidlik, piirnedes selliste meetmetega nagu relvaembargo kehtestamine ja viisakeeld juhtivatele riigiesindajatele. Käesoleva aasta aprillis vaatab Euroopa Liit läbi oma ühise seisukoha Birma suhtes.

Maailma ainus vangistuses elav Nobeli rahupreemia laureaat ja Birma demokraatliku liikumise juht Aung San Suu Kyi on rahvusvahelisele kogukonnale öelnud: „Palun kasutage oma vabadust, et kaasa aidata meie vabadusele. Ma loodan, et Eesti rahvas, eriti arvestades minevikku, annab oma valitsusele mõista, et kannatavatele Birma inimestele toetuse avaldamine on äärmiselt oluline.”

Erinevaid raporteid Birma kohta leiate siit http://www.burmacampaign.org.uk/pm/reports.php