Päevakajaline

Väitlusselts võitleb AEFi toel demagoogiaga

MTÜ Eesti Väitlusselts korraldab koostöös partneritega kohalike omavalitsuse valimiste eel uudseid veebidebatte, kriitilise mõtlemise koolitusi ning avalikke väitlusi. Programmi „Märka Argumenti“ eesmärgiks on arendada valijate oskust eristada argumente demagoogiast ning kasvatada seeläbi nõudlust sisulisema valimisdebati järele.

Programmi raames toimub ainulaadne veebiväitluste sari koostöös Postimehega. Erinevalt tavapärasest valimisdebatist, kus erakondade esindajad üksteisele vastanduvad, võimaldab veebiväitluse ülesehitus erakondade seisukohti sügavamalt avada.

Paralleelselt toimuvad valimiseelsetel nädalatel Eesti Mittetulundusühenduste ja Sihtasutuste Liiduga koostöös korraldatavad kriitilise mõtlemise koolitused ning mitmed valimisdebatid Tallinnas, Tartus, Pärnus, Narvas, Rakveres ja Paides. Projekti rahastab Avatud Eesti Fondi Balti Ameerika Partnerlusprogramm ning see on üks osa Vabaühenduste Manifestist.

"Psühholoogi ja väitluskoolitajana tean, et oskus argumendil ja demagoogial vahet teha ehk kriitiliselt mõelda on üldjoontes kõigil inimestel olemas,“ sõnas üks ettevõtmise eestvedajatest Andero Uusberg. "Eesti ühiskonnas pole aga piisavalt harjumust seda oskust poliitiliste otsuste langetamisel kasutada.“

Näitena kriitilisest mõtlemises toob Uusberg välja küsimuste esitamise. "Valijad peaks poliitikute, äritegelaste ja muude arvamusliidrite sõnavõttude puhul endalt sagedamini küsima, mis on kõneleja motiiv midagi väita. Rääkimata sellest, kas väidetele järgnevad näited ja tõestused on ikka erapooletud ja faktidele tuginevad.“

„Märka Argumenti“ programmi ja Eesti Väitlusseltsi kaugemaks eesmärgiks on kasvatada valimiseelse ja ka valimistevahelise avaliku arutelu sisukust. ”Viimasel ajal on palju räägitud valimiskampaaniate kasvavast loosunglikkusest. Selles pole aga süüdi vaid manipulatiivsed poliitikud - ka selles vallas on pakkumine osaliselt nõudluse nägu,“ selgitas Uusberg. „Seega tuleb diskussioonide sisukuse suurendamiseks kasvatada valijates nende järele nõudlust.“

Väitlejad koguvad projekti käigus ka häid ja halbu näiteid poliitikuteargumentidest. Nendega saab tutvuda blogis http://demakook.edicypages.com  ning twitteri www.twitter.com/demakook ja Facebooki kanalites.

Eesti Väitlusselts on 1994. aastal Avatud Eesti Fondi programmina alustanud liikumine, mis tänaseks on kasvanud rohkem kui 700 inimest üle Eesti siduvaks organisatsiooniks. Selts põhitegevuseks on noorte ning täiskasvanute kriitilise mõtlemise ja väitlusoskuste arendamine. Selleks hallatakse kesk- ja ülikoolide juures tegutsevate väitlusklubide võrgustikku, korraldatakse kohalikke ning rahvusvahelisi võistlusi ning viiakse läbi koolitusi veenmise ning retoorikaga seotud valdkondades.

Täpsemat infot väitluse, argumentatsiooni ja demagoogia kohta leiab ka Eesti Väitlusseltsi kodulehelt www.debate.ee