Päevakajaline

Vitali Portnikov: Ukraina areng seisab majandusreformide taga

Ukrainas ei viidud eelmise presidendi Viktor Juštšenko ametiajal läbi ühtegi hädavajalikku reformi ja ilmselt ei juhtu seda ka Janukovõtši ajal, ütles täna Avatud Eesti Fondi kutsel Tallinnas esinenud Ukraina ajakirjanik ja telekanali TVi peatoimetaja Vitali Portnikov. Tema sõnul on suuremaid muutusi Ukrainas oodata vaid siis, kui riik alustab aktiivset võitlust korruptsiooniga ning loob mehhanismid meediavabaduse toimimiseks. Samuti on vajalik tugeva kodanikuühiskonna teke, kes nõuaks poliitikutelt tegelikke reforme.

Portnikovi hinnangul ei ole oranži revolutsiooni ajal võimule tulnud Juštšenko ja praeguse presidendi Viktor Janukovõtši vahel vaatamata üldlevinud arvamusele erilisi ideoloogilisi erinevusi, küll aga on Janukovõtš asunud erinevalt eelkäijast kiiresti võimu konsolideerima. Portnikov pidas eriti ohtlikuks kohtuvõimu politiseeritust ja ülemraada muutumist täitevvõimu käepikenduseks, toonitades, et parlamentaarne süsteem ei saagi toimida, kui president on samaaegselt parteijuht.

Kommenteerides suhteid Venemaaga, rõhutas Portnikov, et poliitilised vaidlused Ukraina ja Venemaa kokkulepete üle on pigem kattevari tegelike probleemide varjamiseks. Musta mere laevastiku leping ei ole tema sõnul eriti kasulik ei Venemaale ega Ukrainale, küll aga röövib tähelepanu pakilisematelt probleemidelt, nagu kõrged riigisektori kulud, ajale jalgu jäänud tööstus ja varimajanduse lokkamine. „Ukraina poliitikud on justkui näitlejad, kes teevad rahvale teatrit ja võtavad samal ajal otsuseid vastu eesriide taga,“ sõnas Portnikov.

Samuti arutelus osalenud Tallinna Tehnikaülikooli professor ja üks Eesti ukrainlaste kogukonna eestkõnelejaid Evhen Tsybulenko hoiatas, et rahva pettumine demokraatlikult võimule tulnud Juštšenkos on tekitanud pettumuse demokraatias tervikuna ning ihaluse kõva käe järele. Ka Portnikovi sõnul on üks Ukraina suuremaid probleeme laialt levinud nõukogudelik mentaliteet, mille kohaselt võimukandjatel lastakse omakasupüüdlikult valitseda, ülejäänud rahvast aga poliitikas toimuv ei huvita. „Muutused Ukrainas nõuavad kõigi inimeste soovi ühiskonna asjades osaleda, mitte ainult oleskleda,“ ütles Portnikov.

<media 437>Loe arutelu kokkuvõtet eesti keeles siit</media>

<media 439>Loe arutelu kokkuvõtet vene keeles siit</media>

Lisainfo:

Maarja Toots
Avatud Eesti Fond
tel 6313791, e-post maarja@oef.org.ee