Ukraina põgenike vaimse ja füüsilise tervise toetamine 2024-2025
Avatud Eesti Fond on algatanud projekti, mille eesmärgiks on toetada Ukraina laste ja siin viibivate Ukraina sõjapõgenike vaimset ja füüsilist tervist. Projekti rahastab Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismide kahepoolsete suhete fond. Projekti raames toimuvad ajavahemikus juuli 2024 - märts 2025 Ukraina põgenikele ja Ukraina lastele spordi-ja traumalaagrid, erinevad Ukraina kultuuri tutvustavad üritused nagu näites võšõvanka tikkimise töötoad, kokandustunnid, spordivõistlused, raamatuesitlused ning fotonäitused.
Juulis korraldasime Ukraina lastele spordilaagri Hiiumaal, kus nad said puhata ja treenida koos Eesti laste ja sportlastega. Laagrit viisid läbi professionaalsed treenerid, kes on ka ise Ukraina põgenikud. Laagri programm sisaldas maadlustrenne, paadisõite, tennist, võrkpalli ja muid meeskonnamänge. Tulemuseks oli see, et lapsed mitte ainult ei puhanud hästi, vaid turgutasid laagris ka enda vaimset ja füüsilist tervist.
Spordilaager Ukraina põgenikest lastele Hiiumaal.
Septembri alguses toimus koostöös MTÜ-ga Headuse Taru Viljandis spordi-ja traumalaager Ternopili sisepõgenikest lastele, kus toetasime nende vaimset ja füüsilist tervist nii sportlike kui ka vaimse tervise nõustamistegemiste kaudu. Lisaks koolitasime ka kahte lapsi saatnud pedagoogi traumadega toime tulema. Ühenädalase laagri jooksul toimusid lastele jalgpallitrennid klubis JK Viljandi Tulevik ning mitmeid ekskursioone ja väljasõite. Laagri kohta ilmus ka artikkel ajalehes Sakala.
Spordi-ja traumalaagri osalejad külastasid ka Viljandi raadi ja kohtusid linnapeaga.
Septembris toimusid projekti raames ka raamatu «Жити попри все» ("Elada vaatamata kõigele") esitlused Tallinnas ja Viljandis. Raamatus jutustavad 11 erineva taustaga ukrainlannat enda loo traumeerivatest sõjakogemustest: elust vene okupatsiooni ajal, omaste, vara ja tervise kaotustest, vangistusest, sõjaga seotud seksuaal- ja soopõhisest vägivallast jpm. Ennekõike räägib raamat sellest, mis neid vapraid naisi ajendas edasi võitlema, kui kõik nende ümber tundus lootusetu.
Esitlusel astusid üles Natalija Logozynska ja Olena Nimanikhhina, kes ka raamatus enda loo räägivad. Lohozynska on Ukraina sõjapõgenik, kes saabus Eestisse 2022. aasta aprillis ning on sellest ajast saati ka ise teisi Ukraina sõjapõgenikke aktiivselt vabatahtlikuna aidanud. 2023. aastal pälvis ta Aasta vabatahtliku tunnustuse. Ta on enda elu jooksul pidanud sõja eest kaks korda pagema: 2014. aastal hävitasid vene väed tema talu, mille järel põgenes ta Mariupolisse, kus ta taaskord 2022. aastal pidi taluma vene okupatsiooni.
Olena Nimakihhina on Moldovas elav Ukraina sõjapõgenik ning Ukraina rõivabrändi Velna asutaja, kes tegutseb ka vabatahtlikuna Norra Pagulasnõukogus Moldovas. Nii 2014. kui ka 2022. aastal alanud sõja tõttu on ta korduvalt pidanud põgenema ning enda äriga taasalustama.
Pikemalt saab raamatu ja esitluse kohta lugeda ajalehest Sakala.
Paremal Olena Nimakihhina ja vasakul Natalija Logozynska Viljandis toimunud raamatuesitlusel. Foto: Marko Saarm, Sakala.
Projekti ühe tegevusena toimuvad igakuiselt ka kokanduskursused Ukraina põgenikele. Kõige esimene kooskokkamine toimus Valga Abikeskuses, kus erivajadustega Ukraina põgenikud õppisid valmistama ühte Eesti köögi klassikut - võileivatorti. Kokandustundi viisid läbi Eestis viibivad Ukraina põgenikud ning kohal oli ka Valga linnapea Monika Rogenbaum. Valga Abikeskus on sõja algusest saati majutanud mitmeid erivajadustega Ukraina põgenikke. Paljud on liikunud edasi teistesse Euroopa riikidesse, kuid mitmed on jäänud abikeskusesse elama. Kokandutunde viib läbi Nataliia Logozynska, kes tõi välja, et nende jaoks on väga oluline, et ka erivajadustega Ukraina põgenikud saaksid Eestis tuge ning taoline kooskokkamine on nende jaoks lausa kolossaalse tähtsusega.
Vaata videoloost pikemalt, mida kõike maitsvat valmistati.
2025. aasta alguses avasime fotonäituse “Mariupol: õnnelinn, kummituslinn”, mida sai näha Viimsi raamatukogus, Viljandi Centrumis ning ka Telliskivi Loomelinnakus. Näitus kajastas rahumeelset ja õitsvat Mariupolit enne Venemaa täiemahulist sissetungi ning pärast Vene terroristide pommi- ja raketirünnakuid linnale.
Rahumeelse Mariupoli fotod on elukutselise fotograafi Dmytro Chychera tööd, mille on meile andnud tema abikaasa Ljudmyla. Dmytro on Mariupolis tuntud vabatahtlik ja aktivist, Mariupoli fotograafiakooli asutaja, ühiskondliku organisatsiooni "Eastern Gate Center of Public Initiatives" ja vaba ruumi "Halabuda" kaasasutaja. Dmytro otsustas linna jääda ka siis, kui tänavalahingud juba käisid ja linna sisenes vene armee. 17. märtsil 2022. aastal jäi Dmytro kadunuks ja tema saatus on siiani teadmata. Tetiana Lytvyn filmis oma kodulinna hävingut nutitelefoniga, sest ta mõistis, kui oluline on jäädvustada venelaste kohutavaid kuritegusid. See polnudki nii lihtne, sest telefoni oli elektri puudumise tõttu peaaegu võimatu laadida. Siiski õnnestus tal rusudes linnast kümneid fotosid teha, mida ka näitusel näha sai.
Vaata ka fotonäitust tutvustavat videot, kus kodanikuaktivist Jevgenia Tširikova avab selle tausta ja tagamaid: