Teoksil

Venemaa hääled

Käsmu-eri vol. 5: Ganieva ja Manski

18. august 2018

2018. aasta augustis käisid Käsmu kaptenikülas vestlusõhtul Dagestani juurtega noor kirjanik Alisa Ganieva ning Vene dokumentaalfilmide elav legend Vitali Manski.

"Käsmu on juba aastakümneid olnud kogunemiskohaks literaatidele ning intellektuaalidele nii meilt kui mujalt. Tänapäeval on noorema põlvkonna kultuurihuvid ja -sidemed eeskätt läänes, samal ajal vajavad just suletud ja piiratud sõnavabadusega ühiskonnad meie toetust, kõlapinda oma ideedele ja teadetele tegelikkusest. Meie soov on püüda seda tühimikku täita," ütles Avatud Eesti Fondi juhataja Mall Hellam.

Venemaa hääled: Vaba sõna võimalikkusest (2018) | Голоса России: Что может свободное слово?


Video käivitamisel laetakse väline meedia ja YouTube'i privaatsuseeskirjad kohalduvad

Alisa Ganieva vaatleb oma loomingus Põhja-Kaukaasia noori ja nende erinevaid kultuurilisi identiteete, sh keerulisi suhteid islami religiooniga. Ganieva esimene pikem teos, meessoost varjunime all kirjutatud "Salam, Dalgat!" sai sooja vastuvõtu osaliseks ja pälvis 2009. aastal parima noore kirjandusdebüüdi auhinna. 2010. aastal auhinnati teda Triumfi preemiaga, mis tunnustab noori kirjanikke, kunstnikke, filmitegijaid ja teisi loomeinimesi. Ganieva on olnud finalist ka mitmetel teistel kirjandusvõistlustel, sh Vene Booker Prize'i kandidaat (2015). Samal aastal nimetas The Guardian Alisa Ganieva üheks kõige andekamaks nooreks 30 teise moskvalase seas. Ta on õpetanud loovkirjutamist USA, araabiamaade ja vene tudengitele ning olnud ka ise žüriiliige mitmetel kirjandusvõistlustel. Igapäevaselt kirjutab Ganieva arvustusi Nezavisimaja Gazetale. Ta on ühiskondlikult aktiivne ning Venemaal üks poliitvang Oleg Sentsovi vabastamise kampaania eestvedajaid.

Alisa Ganieva vestluskaaslaseks oli Venemaa üks tuntumaid dokfilmitegijaid ning ArtDoc festivali looja ja mootor Vitali Manski. 2014. aastal Venemaalt Riiga kolinud Manski on teinud rohkem kui 30 filmi, mis on pälvinud auhindu paljudel rahvusvahelistel filmifestivalidel. Tuntuim on neist "Päikese all", mis pakub ainulaadse pildi Põhja-Korea suletud ühiskonnast. Palju vastukaja on saanud ka Manski film "Suguvõsa", mis räägib tema suure pere lõhestumisest Ukrainas pärast Krimmi annekteerimist. Vitali Manski viimane film "Putini tunnistajad" pärjati juulis toimunud Karlovy Vary filmifestivalil dokumentaalfilmide kategoorias Grand Prix'ga.

Vitali Manski ja Alisa Ganieva vestlust suunas aja- ja kultuuriloolane David Vseviov.

Kuula Raadio 4 toimunud intervjuud!

Pikema intervjuu Vitali Manski ja Alisa Ganievaga leiad SIIT.