Teoksil

Venemaa hääled

Lev Ponomarjov

1. detsember 2010 Tallinn

Venemaa Häälte loengusarjas esines tuntud Vene inimõiguslane Lev Ponomarjov.

Ponomarjovi sõnul on demokraatia ja inimõiguste olukord Venemaal halvenenud ning väljapääsu sellest pakub ainult tugev kodanikuühiskond. Viimasele omakorda oleks suureks toeks tihedamad kontaktid läänemaailmaga, kellelt Venemaa võiks õppida demokraatiat ja euroopalikku mõttelaadi.

Lev Ponomarjov on Venemaa inimõiguste kaitsja, Moskva Helsingi Grupi liige ja liikumise Inimõiguste Kaitseks liider, kodanikuühiskonna ja õigusriigi väsimatu taganõudja. Aastatel 1993-1995 oli Ponomarjov Vene Riigiduuma liige.

Ponomarjovi eriliseks südameasjaks on ebainimlikud tingimused Venemaa vanglates, samuti on Ponomarjov äge Putini poliitika vastane. Tänavu 10. märtsil oli Ponomarjov üks esimestest Putini-vastase online-manifesti allakirjutajatest.

Oma julgete sõnavõttude eest on Ponomarjov pidanud korduvalt lõivu maksma - seda nii kriminaalsüüdistuste, liikumisõiguse piiramise kui ka haiglaraviga lõppenud vägivaldsete rünnakute kujul. Samuti on Ponomarjovi korduvalt arreteeritud meeleavaldustel osalemise eest.